Warning: Creating default object from empty value in /customers/2/5/f/danske-kirker.dk/httpd.www/plugins/system/helix/core/wp_shortcodes.php on line 97 Christians Kirke Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /customers/2/5/f/danske-kirker.dk/httpd.www/plugins/system/helix/core/classes/lessc.inc.php on line 654 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /customers/2/5/f/danske-kirker.dk/httpd.www/plugins/system/helix/core/classes/lessc.inc.php on line 1548 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /customers/2/5/f/danske-kirker.dk/httpd.www/plugins/system/helix/core/classes/lessc.inc.php on line 2204 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /customers/2/5/f/danske-kirker.dk/httpd.www/plugins/system/helix/core/classes/lessc.inc.php on line 2258 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /customers/2/5/f/danske-kirker.dk/httpd.www/plugins/system/helix/core/classes/lessc.inc.php on line 2951

Christians Kirke

Christians Pastorat – Københavns Stift – Sokkelund Herred – Københavns Amt

Ligesom Christianshavn er Christians Kirke noget særligt. Smuk og statelig rejser kirken sig fra enden af Strandgade, som et af byens mest spændende vartegn. Den er af del af bydelens identitet og et yndet mål for turister.
Christians Kirke blev opført i 1754 – 1759 efter tegninger af Nicolai Eigtved. Kirken hed oprindeligt Frederiks Tyske Kirke opkaldt efter Frederik V og tjente i mange år den tysktalende menighed i København, som ønskede sig deres egen kirke i den driftige bydel.
I forbindelse med statskuppet i januar 1772 omkring Christian den Syvende og Strueensee, kom loven om indfødsretten, der sammen med den stigende utilfredshed med tysk påvirkning i Danmark i 1700-tallet, gjorde det en hel del mere uhensigtsmæssigt at være tysktalende og sindet. Følgelig faldt kirkens position i den kommende årtier til et lavpunkt i menighedens historie.
Fra 1832 til 39 holdt salmedigteren og præsten N. F. S. Grundtvig aftensang i Christians Kirke. I de år formedes det kirkesyn hos Grundtvig, der fik så stor betydning for den nuværende Folkekirke.
I 1901 blev den taget i brug som almindelig dansk sognekirke og fik sit nuværende navn, opkaldt efter Christian IV, der grundlagde Christianshavn.
Fra 1920-er og frem til sin død i 1953 var kordegn Kofoed ansat i Christians Kirke. Det er denne driftige mand, der lagde grunden til den skole der stadig bærer hans navn. Kofoeds Skole begyndte i Christians Kirkes menighedshus, Stanleys Gaard i Store Søndervoldstræde med det motto, der stadig gælder mere end firs år senere; hjælp til selvhjælp.
Christians Kirke blev udformet som en rektangulær blok med et tårn midt for den ene langside. Et tværstillet rum, hvor prædikestol med orgelet øverst er placeret centralt for alle tilhørerpladser – både dem på gulvet og i pulpiturernes loger.
Den er et af de bedste eksempler i Danmark på en protestantisk prædikenkirke, dvs. en kirke indrettet med særligt henblik på prædikenen.
Teaterkirken, som kirken også kaldes på grund af sine mange loger, er på engang både rummelig og intim. Kirken kan rumme op til 1000 mennesker, men selv når der kun er en lille sluttet skare, som ved kirkens fredagsandagter, føles kirken ikke tom. Det er derfor heller ikke underligt, at Christians Kirke er blevet et yndet sted for koncerter, danseteater og mange andre spændende arrangementer gennem de senere år.

Kirkens hjemmeside

 

 Tilbage til Københavns Stift

 

Om kirker

 

Folkekirkerne