Warning: Creating default object from empty value in /customers/2/5/f/danske-kirker.dk/httpd.www/plugins/system/helix/core/wp_shortcodes.php on line 97 Nexø Kirke

Nexø Kirke 

Nexø-Poulsker Pastorat – Københavns Stift – Sønder Herred – Bornholms Amt

Kirken har en interessant historie, som formodentlig går helt tilbage til den tid, hvor Nexø for første gang blev omtalt som købstad. Det var i midten af 1300-tallet. Tårnet er blevet udbygget over flere omgange og fremstod derfor forskelligt op gennem tiden.
Kirken er et af byens vartegn og har en stolt fortid. Kirkegården lige udenfor kirken har en af Danmarks største samlinger af bevaringsværdige gravmonumenter.
Det er ikke muligt med sikkerhed at fastslå kirkens alder. Nexø blev købstad i 1346. Måske er den ældste del af kirken fra den tid. Oprindeligt var kirken i den lille fattige fiskerby blot et kapel, indviet til sømændenes skytshelgen "Sct. Nicolai".
Siden blev kapellet bygget større. Murene blev 1730-31 forhøjet med 4 alen (ca. 2 meter), og vinduerne fik den nuværende størrelse. Hullet i muren bag trappen til prædikestolen stammer muligvis fra et af de oprindelige vinduer.
Tårnet er fra 1500-tallet.
Spiret med det løgformede kobbertag er sat op i 1910. Der var et lignende spir fra 1620-1797.
Våbenhuset på sydsiden af kirken og ligkapellet på nordsiden er fra 1700-tallet.
Det nordre sideskib er tilbygget i 1760.
Nexø Kirkes alter er udført i den lokale stenart, Nexø sandsten. Det giver alteret et diskret rødligt skær. Samtidig ligger der et stort symbol i at have et alter af sten, fordi kirken bygger på en klippegrund i overført betydning. Stenen i alteret er således symbol på det, der står urokkeligt fast og ikke kan ødelægges eller på anden måde nedgraderes i selv det mest stormfulde vejr, man måtte komme ud for i livet eller på i naturen. Alteret er bindeleddet mellem Gud og menigheden. Det er der, nadveren opbevares og stedet, hvor Bibelen hviler - på stengrund. Der er udført relieffer i fronten af alteret, så der nede fra kirkens skib kan skimtes adskillige kors, der slynger sig ind imellem hinanden. Korsene i alteret understreger betydningen af dette helt centrale kristne symbol. Det er korset, der er en del af den klippe, vi bygger vores kirke på. Jesu død på korset for vore synders skyld er således det centrale motiv i såvel alteret som den praksis, der udføres i kirken. Samtidig understøtter korsmotivet i alteret det store kors/crucifix, der hænger over alteret.Ligesom alteret, er døbefonten udført i Nexø sandsten.
Årstallet 1784 står indgraveret på den side, der vender ned mod det oprindelige kirkeskib. I tidligere tider stod døbefonte som regel ved indgangen til en kirke, så det ikke var muligt at komme ind i kirken uden at passere dem. Det var altså meningen, at man skulle være døbt for at komme i kirken.
Nexø Kirkes nuværende døbefont har formodentlig ikke stået ved indgangen tidligere. Der har været en anden døbefont, der blev anvendt før den nuværende blev taget i brug i 1784.

Kirkens hjemmeside

Indtil år 1921 var Nexø Kirke kun et anneks til Bodilsker, men blev tidligere benævnt " Nexø Cappell" viet til Sct. Nicolaus, fiskernes skytshelegen. Kirken består af et rektangulært skib, forhøjet i 1730 , og udvidet med en nordfløj i 1760. De to våbenhuse, mod nord og syd, er bygget i henholdsvis i år 1745 og 1777. Sakristiet ved østgavlen er opført omkring år 1800. Tårnet , opført i 1500-tallet, er ligesom de tre nedre etager opført i kløvet kamp. Nederste etage i tårnet er åbent ind mod kirken. Klokkestokværket er af bindingsværk og var tidligere beklædt med spån, og er nu teglhængt.

De danske kirker/Gads forlag

Tilbage til Bornholm

 

Om kirker

 

Folkekirkerne